POROZUMIENIE RODZICIELSKIE – WADY I ZALETY
- Adwokat Anna Szwed
- 14 kwi 2023
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 11 maj 2023
Jeżeli małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, sąd w wyroku rozwodowym obowiązany jest uregulować kwestię opieki nad dziećmi przez małżonków. Strony, w sytuacji gdy pozostają zgodne co do organizacji opieki i wychowania dzieci oraz ich utrzymania po rozwodzie, mogą zawszeć tzw. porozumienie rodzicielskie (nazywane również wychowawczym).
Czym jest porozumienie rodzicielskie?
Jest to dokument, zawierany przez rodziców małoletnich dzieci, porządkujący
i regulujący ich prawa i obowiązki względem dzieci w przedmiocie kontaktów z nimi, wykonywaniem władzy rodzicielskiej, czy alimentów. Porozumienie rodzicielskie mogą zawrzeć również strony – rodzice, którzy nie pozostają w związku małżeńskim. W powyższym dokumencie mogą zostać uregulowane dalsze kwestie dotyczące małoletnich dzieci tj. m. in. ich miejsce zamieszkania, sposób wyboru szkoły, przedszkola, wyjazdów zagranicznych, sposób kontaktowania się ze sobą rodziców, czy choćby przyszłych kontaktów z potencjalnym, nowym partnerem każdego z rodziców. To co finalnie zostanie zawarte w tzw. porozumieniu rodzicielskim zależy od stron – rodziców i ich sytuacji życiowej. W przypadku, gdy strony potrafią porozumieć się ze sobą na płaszczyźnie rodzicielskiej, sądy nie ingerują we władzę rodzicielską nad małoletnimi dziećmi, uwzględniając porozumienie wychowawcze, jeśli jest ono zgodne z dobrem dziecka.
W jaki sposób może zostać zawarte porozumienie rodzicielskie?
Porozumienie rodzicielskie może zostać zawarte przez strony bez pomocy mediatora, jak również w ramach przeprowadzonej mediacji. Rodzice małoletnich dzieci mogą sami zdecydować o skorzystaniu z mediacji bądź mogą zostać skierowani do mediatora przez sąd.
Wady i zalety zawarcia porozumienia rodzicielskiego
Zawarcie przez strony porozumienia rodzicielskiego z pewnością zagwarantuje ich
małoletnim dzieciom, ale również stronom, poczucie stabilizacji oraz respektowania ustalonych warunków wychowawczych. Wspólne, zgodne ustalenia w porozumieniu rodzicielskim dadzą znacznie większą szansę na ich respektowanie oraz wzajemną współpracę w opiece i wychowaniu wspólnych małoletnich dzieci.
Istotną wadą zawarcia takiego porozumienia, pomimo złożenia powyższego
dokumentu do akt sprawy toczącej się w sądzie i akceptacji sądu, jest fakt, iż nie ma on mocy orzeczenia sądu, w przeciwieństwie do ugody zawartej przed mediatorem lub sądem. W takim przypadku, nierespektowanie przez jedną ze stron uzgodnień zawartych w porozumieniu rodzicielskim, skutkować może wytoczeniem sprawy sądowej o uregulowanie kontaktów z dzieckiem, czy uregulowaniem władzy rodzicielskiej nad dzieckiem.
Comments